همایش کاربردی تجارت با چین

۰۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۵ و ۱۱ دقیقه
برگزار شده

نظر به اینکه کشور چین یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران در جهان محسوب می شود، مرکز آموزش بازرگانی وابسته به موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در تاریخ 8 بهمن 1393 اقدام به برگزاری همایش کاربردی تجارت با چین نمود که مشروح گزارش این همایش در ادامه ارائه می گردد.

جناب آقای مهندس خالقی تبار مدیر عامل مرکز آموزش بازرگانی ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان به تشریح اهمیت تجارت با کشور چین پرداختند.

سپس جناب آقای مهندس افخمی راد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به ایراد سخنرانی پرداختند.ایشان نیز نقش کشور چین را برای تجارت با ایران بسیار مهم خواندند و خواهان توسعه روابط با چین شدند.

سخنران بعدی مراسم آقای Pang Sen سفیر چین در ایران بودند که ضمن تشریح نقش راهبردی تجارت کشور چین با ایران، به بررسی آماری صادرات و واردات کشور چین به ایران در طی چند سال اخیر پرداختند.

سخنران بعدی مراسم جناب آقای دکتر صفری سفیر سابق ایران در چین بودند که ایشان هم ابتدا با تشکر از مرکز آموزش بازرگانی برای برگزاری همایش، نقش این گونه همایش ها را در توسعه روابط تجارت کشورمان با سایر کشورها مهم خواندند.پس از پایان سخنرانی آقای دکتر صفری میهمانان چند دقیقه ای به استراحت پرداختند.

پس از پایان استراحت و پذیرایی، جناب آقای Guo Chuanwei رایزن اقتصادی و بازرگانی چین در ایران به ایراد سخنرانی پرداختند.ایشان نیز با اظهار مسرت از حضور در همایش، دو کشور ایران و چین را دو شریک تجاری مناسب و بزرگ خواندند و توسعه روابط را ضروری دانستند.

سخنران بعدی جناب آقای حریری نائب رئیس اتاق مشترک ایران و چین بودند که به تشریح سیاست های کشورمان در برقراری و توسعه روابط با کشور چین پرداختند.

در پایان نیز جناب آقای ادب مدیر کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری نیز سخنرانی نمودند.

پس از پایان سخنرانی های بخش اول پنل پرسش و پاسخ اول آغاز شد که در این بخش آقایان Guo Chuanwei رایزن اقتصادی و بازرگانی چین در ایران و Tang Zi Cai دبیر اول سفارت چین در ایران به سوالات حضار پاسخ دادند.

پس از اقامه نماز ظهر و صرف ناهار، جناب آقای سیدآقازاده و جناب آقای کمالی اردکانی، رایزنان بازرگانی کنونی و سابق ایران در چین به ایراد سخنرانی پرداختند.آقای سیدزاده نیز برگزاری این گونه همایش ها را ضروری دانسته و به تشریح روند توسعه و گسترش روابط تجاری کشورمان با چین پرداختند.

پس از استراحت و پذیرایی دوم ، پنل پرسش و پاسخ دوم برگزار گردید که در این بخش نیز آقایان سیدموسویان(مدیر کل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران)، سید آقا زاده و کمالی اردکانی، تفضلی(نماینده سابق کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در چین)، اصغر زاده(مدیر شعب خارجی بانک پارسیان و نماینده سابق بانک تجارت در چین)، نکونام(مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد ) پاسخگوی سوالات حضار بودند.