همایش کاربردی تجارت با کشورهای عراق و منتخب CIS (آذربایجان و ترکمنستان)

۲۴ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۴ و ۰۳ دقیقه
برگزار شده


نظر به اهمیت تجارت و توسعه روابط تجاری به صورت حرفه ای با کشورهای منطقه و استفاده حداکثری از شرایط و ظرفیت های موجود با رویکرد ارتقاء تراز تجاری و سهم بازار در کشورهای هدف، بزرگترین همایش کاربردی "تجارت با کشورهای عراق و منتخب CIS (آذربایجان و ترکمنستان) به همراه نمایشگاه جانبی در تاریخ 24 و 25 خردادماه 1394 از ساعت 9 صبح الی 19 عصر با حضور مسئولین و مقامات عالی رتبه کشورهای مذکور و نمایندگان بیش از 700 شرکت تولیدی، تجاری و صنعتی از سراسر کشور، با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و سرود ملی کشور عزیزمان کار خود را آغاز نمود.

سخنران اول مراسم جناب آقای مهندس خالقی تبار مدیر عامل مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان خیرمقدم، سخنرانی خود را با ارائه آمارهای موجود در مورد تجارت ایران با کشورهای عراق و منتخب CIS که تاکنون انجام شده آغاز نمودند. سپس در مورد دستاوردهای مرکز آموزش بازرگانی در سال 93 و چشم انداز این مرکز در سال 94 ایراد سخن نمودند.

سخنران بعدی همایش کاظم فنتیل السلطان استاد دانشگاه بغداد به عنوان نماینده تجار منتخب عراقی بود که ضمن تشکر از مرکز اموزش بازرگانی بابت برگزاری این رویداد بزرگ تجاری که برای اولین بار به این شکل صورت گرفته بود، در مورد نحوه تعاملات با تجار عراقی و صادرات کالا به عراق سخنرانی نمودند.

سپس جناب آقای پیلتن، مدیر کل دفتر بازرگانی کشورهای عربی و آفریقایی در جمع فعالان اقتصادی و تجاری کشورهای مذکور، در مورد سیاست ها و نحوه تعاملات اقتصادی در کشور عراق به خصوص مساله امنیت در این کشور صحبت نمودند.

در ادامه جناب آقای مرادیان، مدیر کل کشورهای مشترک‌المنافع و قفقاز وزارت امور خارجه در خصوص چشم انداز تجاری و روابط دیپلماتیک کشورهای حوزه CIS سخنرانی نمودند.

جناب آقای پاک آیین، سفیر محترم تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در کشور آذربایجان به عنوان سخنران بعدی، در جایگاه حضور یافتند و در مورد نحوه همکاری های مشترک ایران و آذربایجان، آخرین دستاوردها و قراردادهای فیمابین و نحوه تعاملات اقتصادی و تجاری نکات قابل توجهی را برای تجار و بازرگانان بیان نمودند.

دیگر سخنران همایش جناب آقای مهندس امان پور، مشاور و نماینده ویژه وزیر نفت در صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی بودند که به ایراد نقطه نظرات خود پیرامون نحوه تهاتر از محل گاز با کشور ترکمنستان، توسعه خدمات فنی و مهندسی پرداختند.

سخنران بعدی بخش اول همایش جناب آقای سنجابی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق بودند که در جایگاه سخنران حضور یافتند و در مورد نقش اتاق های بازرگانی و رایزن های اقتصادی مشترک و تاثیر آنها در توسعه روابط تجاری ایراد سخن نمودند.در ادامه جناب آقای یحیی آل اسحاق نیز سخنرانی نمودند.

یکی از مهمترین دستاوردهایی که در این رویداد محقق گردید، برگزاری نمایشگاه جانبی بود که با استقبال چشمگیری هم از سوی مقامات و مدعوین و هم از سوی خبرگزاری های مختلف مواجه گردید.

پس از استراحت و پذیرایی میان وعده و نیز بازدید از نمایشگاه دستاوردها و ظرفیت های صادراتی، مهمانان و شرکت کنندگان جهت بهره مندی از سخنرانی های کاربردی گروه تجاری کشور عراق وارد سالن خواجه نصیر و مهمانان متقاضی تعامل با تجار کشورهای آذربایجان و ترکمنستان به سالن همایش مولانا هدایت شدند. سخنرانی های کاربردی سالن خواجه نصیر توسط آقایان رضازاده رایزن بازرگانی ایران در عراق، آقای ربیعی نایب رئیس اتاق بازرگانی بغداد، آقای لفته سیلاوی نایب رئیس اتاق رجال الاعمال عراق، آقای نجات نیا رایزن سابق بازرگانی ایران در عراق، و آقای قربانی فراز رئیس میز عراق سازمان توسعه تجارت صورت پذیرفت.سخنرانی های کاربردی سالن مولانا توسط آقای پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان، آقای فرقانی سفیر سابق جمهموری اسلامی ایران در ترکمنستان و آقای باقرزاده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس و آقای نکونام مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد ادامه یافت.

پنل پرسخ و پاسخ سالن خواجه نصیر با حضور آقایان رضازاده رایزن بازرگانی فعلی ایران در عراق، نجات نیا رایزن سابق بازرگانی ایران در عراق، قربانی فراز رئیس میز عراق سازمان توسعه تجارت، لفته سیلاوی عضو اتاق رجال الاعمال عراق، ربیعی رئیس اتاق بازرگانی بغداد، جهرمی معاون راهبری و امور گمرکی شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران و خانم رسولی رئیس گروه ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد برگزار گردید.

پنل پرسش و پاسخ سالن مولانا نیز با حضور آقای محمدی مدیر کل گمرک آستارا، آقای رحیمی زاده مدیر کل گمرک باج گیران، آقای شهیدی رایزن بازرگانی ایران در کشور آذربایجان، آقای فرقانی سفیر سابق ایران در ترکمنستان، آقای نکونام مدیر کل دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد و آقای حاجی علینژاد دبیر فراکسیون حمایت از جذب سرمایه گذاری برای توسعه کشور در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

پنل پرسش و پاسخ یکی از پرمخاطب ترین بخش های رویدادهایی از این دست است که در آن مدعوین به بررسی چالشها، مشکلات و سوالات در حوزه های تجاری از جمله گمرک، خدمات بانکی، بیمه، حمل و نقل، روادید و ... می پردازند و کارشناسان حاضر به سوالات مطرح شده از سوی مخاطبین به صورت کامل پاسخ میدهدند.این بخش به این دلیل مورد توجه مخاطبین است که به جای صرف هزینه های هنگفت و تحمل مشقت و سختی سفر به کشورهای هدف، فقط و فقط با حضور در اینگونه نشست ها برای بیشتر سوالات خود پاسخی مناسب می یابند.