همایش تجارت با ترکیه به همراه نمایشگاه جانبی

۱۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۵ و ۱۲ دقیقه
برگزار شده
همایش تجارت با ترکیه

گزارش همایش تجارت با ترکیه به همراه نمایشگاه جانبی

در تاریخ 93/12/12 همایش بین المللی تجارت ایران با ترکیه به همراه نمایشگاه جانبی از ساعت 9 صبح با حضور مسئولین و مقامات عالی رتبه دو کشور و نمایندگان بیش از 700 شرکت تولیدی ، تجاری و صنعتی کل کشور کار خود را آغاز کرد .

مقدمه

تجارت و توسعه روابط تجاری به صورت حرفه ای با کشورهای هدف، در شرایط کنونی اقتصاد ایران بسیار حائز اهمیت است. بدین منظور مرکز آموزش بازرگانی وابسته به موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت سلسله همایش های کاربردی تجارت با کشورهای هدف را در دستور کار دارد. این همایش ها که با حضور گسترده تجار، بازرگانان ، تولیدکنندگان ، فعالان اقتصادی ، مدیران اقتصادی و مسئولین تجاری برگزار می گردد ضمن بررسی راهکارهای حضور و افزایش سهم بازار کالا و خدمات ایرانی در کشورهای هدف، نحوه استفاده حداکثری از شرایط و ظرفیت های موجود را با رویکرد ارتقای تراز تجاری مدنظر قرار خواهد داد.

  • نقش وجایگاه ترکیه در تجارت جهانی و منطقه

تشریح فرصت های مضاعف تجاری ایجادشده بواسطه موافقتنامه تجاری دو جانبه (ایران – ترکیه) عمده رقبای تجاری ایران در ترکیه نیازها و انتظارات مشتریان ترکیه مزیت های ایران برای صادرات به ترکیه حقوق تجارت و نحوه ثبت شرکت های مستقل و مشترک نحوه بازاریابی کالاها و خدمات ایرانی در ترکیه موضوعات و مسائل بانکی حمل و نقل کالا به ترکیه و بالعکس استانداردهای مورد تایید ترکیهبسمه تعالی

در تاریخ 93/12/12 همایش بین المللی تجارت ایران با ترکیه به همراه نمایشگاه جانبی از ساعت 9 صبح با حضور مسئولین و مقامات عالی رتبه دو کشور و نمایندگان بیش از 700 شرکت تولیدی ، تجاری و صنعتی کل کشور کار خود را آغاز کرد.

پخش سرود ملی ترکیه و ایران در همایش تجارت با ترکیه

حضور هیات کشور ترکیه در کنار مقامات دولتی و اقتصادی کشور با پخش سرود ملی دو کشور ، تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید جلوه ویژه ای برای شروع برنامه داشت.

همایش تجارت با ترکیه

سخنران اول مراسم جناب آقای خالقی تبار مدیر عامل مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن خیرمقدم سخنرانی خود را با ارائه آمارهای موجود در مورد تجارت ایران با ترکیه که تاکنون انجام شده آغاز کردند.

همایش تجارت با ترکیه


سپس جناب آقای خسرو تاج قائم مقام وزیرصنعت، معدن و تجارت در همایش کاربردی تجارت با ترکیه در جمع فعالان اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و ترکیه در مورد سیاست ما در تعامل اقتصادی با کشورهای منطقه از جمله ترکیه صحبت کردند.

همایش تجارت با ترکیه

در ادامه جناب آقای هاکان تکین سفیر محترم ترکیه در ایران در مورد "چشم انداز تجاری و روابط دیپلماتیک ایران و ترکیه" ایراد سخن نمودند.

همایش تجارت با ترکیه

سپس جناب آقای دکتر بیگدلی سفیر محترم ایران در ترکیه با موضوعیت "شناخت محیط اقتصادی ترکیه و نیم نگاهی به آینده روابط ایران و ترکیه" و جناب آقای دکتر آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی تهران با موضوعیت "نقش اتاق های بازرگانی در افزایش مبادلات تجاری ایران و ترکیه تا سطح 30 میلیارد ریال در سال" سخنرانی نمودند.

همایش تجارت با ترکیه
همایش تجارت با ترکیه

در ادامه جناب آقای دمیرتاش رئیس شورای اتاق های بازرگانی ترکیه و رئیس اتاق بازرگانی ازمیر در مورد "توسعه روابط تجاری با رویکرد سرمایه گذاریهای مشترک ایران و ترکیه" پرداختند.

همایش تجارت با ترکیه

بخش دوم سخنرانی بعد از پذیرایی آغاز گردید. ابتدا جناب آقای گریش رایزن بازرگانی ترکیه در ایران در مورد "کارنامه تجاری ایران و ترکیه و بررسی عملی فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه" سخنرانی نمودند.

همایش تجارت با ترکیه

سپس جناب آقای آیگول نائب رئیس اتحادیه شوراهای مشترک بازرگانی ترکیه در زمینه "راهکارهای افزایش تعاملات تشکلهای تجاری بخش خصوصی ایران و ترکیه" ایراد سخن نمودند.

همایش تجارت با ترکیه

پنل پرسش و پاسخ اول با حضور آقایان گریش، دمیرتاش، آیگول و انصاری برگزار گردید. در این بخش به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد.

همایش تجارت با ترکیه
همایش تجارت با ترکیه

بعد از نماز و صرف نهار، سخنرانی کاربردی دوم برگزار گردید. ابتدا جناب آقای زادبوم رایزن بازرگانی ایران در ترکیه سخنرانی نمودند. موضوع سخنرانی ایشان "تشریح فرصتها و ملاحظات بازرگانی با ترکیه ویژه تجار ایرانی" بود.

همایش تجارت با ترکیه

سپس جناب آقای چمنی رایزن سابق بازرگانی ایران در ترکیه در مورد "ایجاد کسب و کار در ترکیه با تاکید بر تجربیات موفق" ایراد سخن نمودند.

همایش تجارت با ترکیه

در انتهای این بخش، جناب آقای دکتر ابراهیمی دبیر شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه در رابطه با "راهکارهای افزایش تعاملات تجار ایرانی و ترک" سخنرانی نمودند.

همایش تجارت با ترکیه

بعد از پذیرایی دوم، پنل پرسش و پاسخ با حضور خانم مهندس مقیمی و آقایان ابراهیمی، زادبوم، چمنی، نکونام، فرشچی و هرمزی برگزار گردید.

همایش تجارت با ترکیه
همایش تجارت با ترکیه

در انتهای مراسم از حامیان همایش تقدیر گردید. سپس به قید قرعه جوایزی به شرکت کنندگان در مسابقه پیامکی در ارتباط با تجارت با ترکیه تقدیم گردید.

همایش تجارت با ترکیه
همایش تجارت با ترکیه

همزمان با همایش تجارت با ترکیه، نمایشگاه جانبی با حضور تولیدکنندگان، صادرکنندگان و ... در لابی سالن همایش برگزار گردید.